Logo Myjnia Estyma

Upał, kurz, owady to nieodłączne atrybuty letniej aury, które wpływają na karoserię auta. Mycie samochodu latem wymaga odpowiedniego postępowania, by nie uszkodzić karoserii oraz nie doprowadzić do pęknięcia szyb.

ręczne mycie auta

Jak może do tego dojść? Upalne temperatury rozgrzewają karoserię i szyby, które jeśli polejemy zimną wodą, będą narażone na duże naprężenia, co może doprowadzić do uszkodzenia lakieru, a czasem nawet ich pęknięcia, szczególnie gdy są już wcześniej uszkodzone. Co więcej, detergenty służące do mycia samochodu, pod wpływem kontaktu z wysoką temperaturą lakieru, mogą doprowadzać do niekorzystnych dla niego reakcji chemicznych, zmniejszających jego odporność lub wybarwiających go. Jak zatem myć samochód w czasie upałów? Oto garść wskazówek:

  1. Unikaj ekspozycji na słońce w czasie mycia – jeśli decydujesz się na samodzielne mycie auta, warto korzystać z miejsc osłoniętych od słońca. Najlepiej, jeśli będą one zacienione, na przykład odpowiednim zadaszeniem. Taką ochronę dają myjnie bezdotykowe, które są przystosowane do mycia aut także w upalnych warunkach.
  2. Stosuj odpowiednie detergenty – przypadkowe płyny do mycia aut z marketu mogą wyrządzić karoserii więcej szkody niż pożytku. Należy zwracać uwagę na właściwości preparatów do mycia samochodów i dostosowywać je także do aktualnej pogody.
  3. Nie narażaj karoserii na nagłe skoki temperatur – gorąca karoseria, polana zimną wodą może ulec uszkodzeniu. I tu na pomoc po raz kolejny przychodzą myjnie bezdotykowe, w których chemia jest rozpylana zwykle w temperaturze 50 stopni Celsjusza, co pozwala na stopniowe i łagodne chłodzenie auta tak, że podczas spłukiwania zimną wodą, jest ono już ochłodzone.
  4. Myj samochód nocą – choć może brzmieć to śmiesznie, to właśnie w nocy, gdy temperatury spadają, można bezpiecznie myć samochód w miejscu do tego przeznaczonym bez narażania karoserii na skoki temperatur. Co więcej, najlepsze myjnie bezdotykowe są czynne 24 godziny na dobę, co pozwala na komfortowe mycie samochodu w czasie upału.
  5. Zleć mycie specjalistom – nie musisz myć samochodu samodzielnie. Możesz zlecić to firmie specjalizującej się w tego typu usługach. To daje gwarancję, że samochód będzie umyty precyzyjnie, z użyciem właściwych środków myjących, a jego lakier będzie zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi.

Warto pamiętać, by oprócz dbałości o samochód, dbać także o siebie. Choć mycie auta nie jest bardzo forsującą czynnością, to w czasie upału wydajność organizmu się zmienia. Warto zatem dbać o właściwe nawodnienie, przed rozpoczęciem i w trakcie samodzielnego mycia. Szczególnie warte rozważenia jest nocne mycie, które będzie z pewnością bardziej komfortowe, niż w ciągu upalnego dnia.