Logo Myjnia Estyma

Nieumiejętnie wykonywana pielęgnacja samochodu będzie miała efekt odwrotny do zamierzonego, może bowiem doprowadzić do poważnych uszkodzeń lakieru na nadwoziu. Jakie są najczęściej popełniane błędy w tym obszarze oraz jak ich unikać?

Używanie nieodpowiednich preparatów

Chcąc zaoszczędzić na pielęgnacji auta wiele osób sięga po domowe środki czyszczące. Jest to jednak duży błąd, bowiem w skrajnych przypadkach mogą one nawet niszczyć karoserię. Przykładem jest zwykły szampon do włosów, który przy częstym stosowaniu do mycia samochodu nieuchronnie doprowadzi do zmatowienia lakieru. Nie powinno się także używać zwykłego, tłustego kremu do rąk do pielęgnacji skórzanej tapicerki na fotelach, gdyż może to skutkować jej odbarwianiem, które będzie nieodwracalne bez profesjonalnej pomocy tapicera.

Używanie nieodpowiednich przyrządów

Pielęgnując samochód istotne jest też to, jakich przyrządów do tego używamy. Przyzwyczajeniem wielu osób jest wykorzystywanie szczotek ze zbyt twardym włosiem, które mogą przyczyniać się do powstawania drobnych zarysowań. Szczotka zawsze musi być też dobrze oczyszczona z drobnych kamieni i piasku, gdyż mogą mieć one podobny, negatywny wpływ na lakier. Osobne akcesoria do mycia powinny być też stosowane do pielęgnacji karoserii i felg.

Nieprawidłowe stosowanie myjki ciśnieniowej

Myjki ciśnieniowe to znakomity sposób na szybkie wyczyszczenie karoserii, jednak stosowane niewłaściwie, mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Przede wszystkim strumień z lancą nie powinien być nadmiernie zbliżany do samochodu, gdyż może to niszczyć lakier. Najlepsza odległość to kilkanaście centymetrów, a choć wówczas mycie może potrwać nieco dłużej to mamy pewność, że nie doprowadzi do uszkodzeń poszycia.

Najlepszym sposobem na ochronienie karoserii przed uszkodzeniami jest jej zabezpieczenie, a do tego celu można stosować m.in. powłoki ceramiczne, które wykonujemy również w naszej myjni. Chronią one nie tylko przed zarysowaniami, ale również przed agresywną chemią, a osłona taka utrzymuje się do 5 lat.