Logo Myjnia Estyma

Nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu mogą mieć wiele przyczyn. Dym papierosowy jest najbardziej oczywistą z nich, ale zapach nikotyny to nie wszystko. Właściciele aut często zmagają się także z konsekwencjami rozwoju pleśni, której pojawienie się może być przyczyną zawilgocenia pojazdu. Rozkład mikroorganizmów, wydzielających nieprzyjemny zapach może być również objawem niewymienionego filtra kabinowego, brudnych nawiewów lub zagrzybienia parownika klimatyzacji. Jak pozbyć się tego problemu?

Znajdź źródło odoru i pozbądź się go


Wnętrze samochodu to zamknięte środowisko, w którym łatwo o zabrudzenia różnego typu. To właśnie one są najczęstszą przyczyną nieprzyjemnych zapachów, dobywających się z wnętrzna pojazdu. Kluczem do sukcesu w walce z nimi jest znalezienie źródła problemu i jak najszybsze wyeliminowanie go. Trudne do usunięcia mogą okazać się zanieczyszczenia po płynnych produktach żywnościowych, które najczęściej wymagają prania dywaników i tapicerki. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć pod ręką ręczniki papierowe i uniwersalne chusteczki nawilżone środkiem dezynfekującym. Szczególną uwagę należy także zwracać na stan uszczelek szyb, ponieważ ich zły stan techniczny będzie przyczyną gromadzenia się wilgoci w aucie. Smród stęchlizny zdecydowanie nie należy do przyjemnych.

Pamiętajmy także o wymienianiu filtra kabinowego minimum raz w roku oraz o cyklicznym dezynfekowaniu klimatyzacji w wyspecjalizowanych zakładach. Natychmiastowej reakcji wymaga natomiast odór spalin lub woń gazu w kabinie. Mogą one wskazywać na uszkodzenie układu wydechowego lub instalacji gazowej, dlatego w takim wypadku należy jak najszybciej udać się do zaufanego mechanika.

 

Zainwestuj w ozonowanie wnętrza auta


Metoda na usuwanie nieprzyjemnych zapachów z wnętrza auta, która charakteryzuje się najwyższym stopniem skuteczności to ozonowanie. Ozonowanie kabiny samochodowej to rozwiązanie szybkie i bezpieczne. Ozon ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze, dlatego skutecznie eliminuje z wnętrza auta wszystkie drobnoustroje i mikroorganizmy. Ozonowanie to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza auta. Ozon pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego, pleśni i grzybów. Zabieg ozonowania nie należy do kosztownych inwestycji i warto go wykonywać minimum raz do roku w doświadczonym zakładzie autodetalingowym. Pamiętajmy, że zagrzybiona klimatyzacja to nie tylko przykry zapach, ale także zagrożenie dla zdrowia.

Jak w praktyce wygląda proces ozonowania wnętrza auta? Ozon czyli aktywny tlen neutralizuje aktywne cząsteczki chemiczne w wyniku utleniania i właśnie dlatego grzyby i bakterie giną. Ozon uwalniany jest do wnętrza auta za pomocą specjalnego generatora, który przypomina nieco standardowy odkurzacz. Eliminacja drobnoustrojów rozpoczyna się w momencie, gdy stężenie ozonu osiągnie odpowiednio wysoką wartość. Przewód generatora należy wsunąć przez niedomknięte okno lub uchylone drzwi albo podłączyć do układu wentylacji. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów tym sposobem trwa około 15-20 minut.