Logo Myjnia Estyma

Powłoka ceramiczna to forma zabezpieczenia powierzchni lakieru na karoserii auta o funkcji ochronnej. Jej głównym składnikiem jest tlenek krzemu. Na rynku dostępna jest w formie substancji płynnej, która nakładana jest za pomocą specjalnych aplikatorów. Do opracowywania składu powłok ceramicznych wykorzystuje się nanotechnologię i najnowsze zdobycze techniki. Powłoka ceramiczna wzmacnia właściwości lakieru, przedłuża jego żywotność i uodparnia na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jakie właściwości ma powłoka ceramiczna?


Powłoka ceramiczna wiążę się z lakierem, tworząc szklistą warstwę na jego powierzchni o grubości do 5 mikronów. Wzmacnia wytrzymałość i odporność lakieru, co jest szczególnie istotne w przypadku warstw cienkich i miękkich. Zabezpiecza lakier przed wpływem promieni UV, soli, środków chemicznych i zanieczyszczeń biologicznych. Posiada właściwości hydrofobowe i odpycha cząsteczki zanieczyszczeń. Brud i pył nie przyczepia się do niej tak łatwo, więc zdecydowanie prościej jest utrzymać auto w czystości. Jest odporna na skrajne temperatury i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie poddaje się zjawiskom utlenianiu, dlatego stanowi doskonałe zabezpieczenie w walce z korozją i rdzawymi nalotami. Co więcej, pozwala wydobyć głębie koloru i nadaje powierzchni karoserii estetyczny połysk. Chroni lakier przed blaknięciem i matowieniem.

Warto mieć na uwadze, że zabezpieczenie lakieru z użyciem powłoki ceramicznej będzie funkcjonalne i efektywne tylko pod dwoma warunkami. Po pierwsze, powłoka musi zostać poprawnie nałożona, a po drugie konieczne jest przestrzeganie zasad jej prawidłowej konserwacji i pielęgnacji. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do konserwacji powłok ceramicznych, które utrwalają efekty ochronne i wzmacniają właściwości hydrofobowe. Bezpieczniej jest jednak zaufać w tej kwestii myjniom i studiom, które dysonują profesjonalnymi środkami i odpowiednią wiedzą. Powłoka pielęgnowana przez fachowców może osiągnąć trwałość nawet do 5 lat.

Jak nałożyć powłokę ceramiczną na lakier?


Z powodzeniem można ją nałożyć samodzielnie, jednak trzeba być przygotowanym na kilka godzin precyzyjnej aplikacji. Preparaty do tworzenia powłoki ceramicznej są łatwo dostępne na rynku i można dokonać wyboru z pomiędzy różnorodnych typów produktów. Przed nałożeniem powłoki konieczne będzie dokładne umycie auta. Usuwamy tłuste plamy, naklejki, zabrudzenia drogowe i osad z klocków hamulcowych. Następnie trzeba wypolerować powierzchnię lakieru, aby pozbyć się wszelkich rys i matowych obszarów. Warto w tym celu wykorzystać glinkę i lubrykant, a potem wypolerować specjalnym preparatem i miękką gąbką polerską. Powłokę ceramiczną nakłada się za pomocą aplikatora, który najczęściej załączany jest do zestawu. Należy ją rozetrzeć ruchami krzyżakowymi. Po kilku minutach od aplikacji nadmiar preparatu należy zetrzeć ściereczką z mikrofibry. Cały proces obejmuje nałożenie około 3-4 warstw, pomiędzy którymi należy zachować odstępy 45 minut.

Drugą alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu, zajmującego się autodetailingiem. Aplikowanie powłoki ceramicznej wymaga odpowiedniej wiedzy i sprawności technicznej. Warto zaufać w tej kwestii specjalistom, ponieważ niepoprawnie nałożonej powłoki nie będzie można usunąć za pomocą środków chemicznych. To supertrwałe zabezpieczenie można usunąć tylko metodami polerskimi. Pamiętajmy, że bez względu na to czy nakładamy powłokę samodzielnie czy z pomocą fachowców – na pierwsze mycie auta należy się udać po upływie tygodnia.