Logo Myjnia Estyma

Auto detailing to dla wielu właścicieli pojazdów niezbyt oczywiste określenie, które dotyczy czyszczenia, konserwacji i renowacji pojazdów lub konkretnych elementów pojazdu. A ponieważ nie każdy kierowca wie, czym właściwie jest auto detailing i kiedy należy go wykonać, w tym artykule spróbujemy przybliżyć nieco tę tematykę.

Auto detailing - czym właściwie jest i co ma na celu?

Jak już zostało wspomniane powyżej, auto detailing to różnorodne czynności z zakresu czyszczenia, konserwacji i renowacji. Wykonywany jest w celu m.in. poprawy walorów estetycznych pojazdu, przedłużenie jego żywotności, zwiększenie funkcjonalności itd. Często na auto detailing decydują się właściciele pojazdów, którzy w najbliższym czasie planują sprzedaż swoich czterech kółek, a tym samym chcą nieco zwiększyć ich wartość rynkową. Zabiegi z zakresu auto detailingu można wykonują specjaliści w profesjonalnych myjniach samochodowych, np. w Myjni Estyma w Lubinie.

Podczas procesu auto detailingu wykonywanych jest szereg różnorodnych czynności, które dotyczą nie tylko samej karoserii pojazdu, ale i poszczególnych jej elementów, a także wnętrza. Do czynności tego rodzaju zaliczamy m.in. mycie detailingowe, polerowanie, woskowanie oraz renowację lakieru, powłoki nanotechnologiczne, czyszczenie wnętrza pojazdu.

W opisie tych czynności wiele mówi się o czyszczeniu, warto jednak pamiętać, że ta metoda nieco różni się od standardowego mycia pojazdu, które przeprowadzamy regularnie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na samo słowo “detailing”, które w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza “szczegółowo”, “dokładnie”, “z detalami”. I takie właśnie są zabiegi auto detailingu, czyli dokładne i z dbałością o każdy detal.

Jakie samochody można poddać zabiegom auto detailingu?

Wydawać się może, że zabiegom auto detailingu poddawane są wyłącznie starsze samochody, które z oczywistych względów “mają prawo” utracić swój estetyczny wygląd i funkcjonalność. Nie jest to do końca prawda, ponieważ auto detailingowi można poddać również pojazdy nowe.

Ale po co właściwie należy czyścić i konserwować całkiem nowy pojazd? Otóż nawet nowiutki samochód niedawno odebrany z salonu może posiadać pewne mikro zarysowania, które powstały np. podczas jego transportu. Podczas zabiegów auto detailingu można usunąć niewidoczne gołym okiem mankamenty z lakieru, przywracając powierzchni fabryczną gładkość. Co więcej, lakier nowego samochodu jest dokładnie zabezpieczany z zastosowaniem twardego wosku lub powłok ceramicznych i kwarcowych. Dzięki temu pojazdu będzie znacznie lepiej znosił ewentualne uszkodzenia powstające pod wpływem standardowego użytkowania i na wiele kolejnych lat zachowa swój blask. Konserwacji poddawane są również wszystkie elementy wykonane z gumy i plastiku, których przecież w pojeździe jest całkiem sporo, dzięki czemu nie będą pojawiać się na nich ślady użytkowania.

Wróćmy teraz do samochodów używanych, które oczywiście również potrzebują nieco uwagi. Zabiegi auto detailingu wykonywane są na pojazdach przeznaczonych do sprzedaży, ale nie tylko. Kierowcy coraz częściej decydują się na ten zabieg, aby zapewnić pojazdowi lepszy wygląd. W przypadku większości pojazdów używanych z oczywistych względów zakres prac renowacyjnych jest znacznie szerszy niż przy autach nowych lub o niewielkim stażu użytkowania. Tutaj należy zadbać o korektę powłoki lakierniczej, a także dokładne oczyszczenie elementów nadwozia i podwozia. Zwykle odbywa się również czyszczenie silnika, nadkoli oraz bagażnika i szyberdachu, a także szereg innych czynności, które są niezbędne w przypadku konkretnego pojazdu.