Logo Myjnia Estyma

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że myjnie samochodowe działają nie tylko dla naszej wygody, abyśmy mogli sprawnie i dokładnie oczyścić swój pojazd, ale również ze względu na fakt, że prawo pozwala nam na mycie aut wyłącznie w miejscach do tego przystosowanych. Myjąc pojazd w innym miejscu, np. na chodniku, pod blokiem, a nawet na własnej posesji możemy narazić się na mandat. Groźna mandatu jest całkiem realna. Wystarczy, że niezbyt przychylnie nastawiony do nas sąsiad zgłosił fakt czyszczenia samochodu pod domem, abyśmy stali się ubożsi o nawet 500 zł!

Nawet 500 zł mandatu za mycie samochodu w nieodpowiednim miejscu

Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie prawo w dość jasny sposób zabrania mycia pojazdu przed domem czy w każdym innym nieprzystosowanym do tego miejscu, czyli np. przed blokiem, na chodniku, na parkingu. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest skorzystanie z myjni samochodowej, gdzie sprawnie, solidnie i zgodnie z prawem wyczyścimy swój pojazd.

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego właściwie prawo zabrania nam mycia samochodu na własnej posesji. Powód jest dość prosty i całkowicie uzasadniony. Wynika z faktu, że podczas mycia pojazdów używa się mocnych detergentów, które następnie przedostają się do gleby, zanieczyszczając ją. Mandat za mycie auta w nieodpowiednim miejscu wynosi do 20 do nawet 500 zł.

I znów pojawia się wątpliwość: czy jeśli zastosujemy preparaty ekologiczne do czyszczenia nadal jesteśmy narażeni na mandat? Niestety nasze prawo w zakazie czyszczenia pojazdów w nieodpowiednich miejscach nie uszczegóławia tej kwestii. W związku z tym należy interpretować przepisy jako całkowity zakaz mycia bez względu na to, z jakich środków zamierzamy skorzystać. Niemniej jednak również i takie podejście jest całkowicie logiczne. Podczas mycia groźny jest nie tylko preparat myjący, ale i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak smary, chemikalia, oleje, pyły itd., które również mogą zanieczyszczać środowisko.

Gdzie zgodnie z prawem można myć samochód?

Samochody powinny być myte w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach. Są to przede wszystkim myjnie samochodowe. Oprócz myjni są to specjalne miejsca wyznaczone przez zarządców spółdzielni, wspólnot, władze gminy itd., co jednak zdarza się dość rzadko. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z myjni, która posiada odpowiednio przystosowane stanowiska do mycia pojazdów wyposażone m.in. w odpływ brudnej wody (nie mylić z odpływem prowadzącym do studzienki przeciwdeszczowej).