Logo Myjnia Estyma

Hydrofobizacja to nowoczesna metoda, która polega na pokrywaniu szyby samochodowej specjalnym preparatem w celu zwiększenia widoczności, a więc również i bezpieczeństwa oraz komfortu podczas jazdy, szczególnie w niesprzyjających warunkach pogodowych. Dzięki niej szyby stają się odporniejsze na osadzanie się zabrudzeń, wilgoci oraz śniegu. Najbardziej odczuwalny efekt po hydrofobizacji szyb - nie trzeba używać wycieraczek od prędkości 50km/h.

Hydrofobizacja szyb, czyli niewidzialna wycieraczka

Kiedyś zabieg hydrofobizacji powszechnie stosowany był wyłącznie w komunikacji lotniczej. Poddawane były mu szyby w kabinach pilotów dla szybszego oczyszczania ich z wody i śniegu. Obecnie każdy właściciel pojazdu może zapewnić sobie taką “niewidzialną wycieraczkę” korzystając m.in. z myjni samochodowej Estyma w Lublinie.

Po hydrofobizacji szyby wyglądają na gładkie jak tafla. Podczas jazdy nie zatrzymuje się na nich woda, śnieg czy zabrudzenia pośniegowe. Wszystko to za sprawą nanotechnologii, czyli technice, która polega na nałożeniu na powierzchnię szyby cienkiej warstwy hydrofobowej o właściwościach odpychania wody. Dzięki temu jest ona mniej podatna na zanieczyszczenia. W ten sposób zdecydowanie polepsza się widoczność i bezpieczeństwo jazdy w różnych warunkach. Co więcej, z szyby znacznie łatwiej usuwane są różnorodne ciecze olejowe, brud, owady, lód czy inne zanieczyszczenia. Przy odpowiedniej prędkości woda czy śnieg nie osiadają na szybie, lecz samoczynnie spływają po powierzchni. Ograniczamy wówczas konieczność stosowania wycieraczek oraz płynu do szyb. Korzyści z hydrofobizacji można odczuć szczególnie podczas intensywnych opadów.

Gdzie wykonać zabieg hydrofobizacji szyb?

Z metody hydrofobizacji szyb samochodowych możemy skorzystać w serwisach lub specjalistycznych myjniach samochodowych. Profesjonaliści zwykle wcześniej sprawdzają dokładnie, czy na szybie nie ma żadnych uszkodzeń. Wszelkie pęknięcia czy tzw. pajączki powinny zostać usunięte przed wykonaniem zabiegu. Następnie szybka jest myta, odtłuszczana i suszona. Dopiero wtedy odbywa się proces nanoszenia specjalnego preparatu, czyli hydrofobizacja. Po wniknięciu preparatu w strukturę szyby (kilkanaście minut) należy ją wypolerować. Zabieg wykonywany jest na szybach czołowych i bocznych.